Lipiec

Wydarzenie od: 2015-07-01Wydarzenie do: 2015-08-01

TATRZAŃSKI ŁAŃCUCH

Tatry to masyw górski typu alpejskiego - najwyższy i najwspanialszy nie tylko w obrębie Karpat, ale na całej przestrzeni pomiędzy Alpami a Kaukazem i Uralem.
Powierzchnia Tatr Polskich wynosi prawie 180 km2, co stanowi niewiele ponad 20 procent obszaru całego pasma. Tatry Polskie obejmują obszar o wielkim urozmaiceniu krajobrazu z dużym bogactwem flory i fauny. Miłośnicy zwierząt spotkać tu mogą m.in.: jelenia, rysia, wilka, gronostaja, niedźwiedzia brunatnego, kozicę, świstaka, wydrę, polnika tatrzańskiego i darniówkę tatrzańską. Bogactwo szaty roślinnej (ok. 1300 gatunków roślin z czego przeszło 250 to gatunki górskie i wysokogórskie; 180 zaliczanych do bardzo rzadkich) korzystnie wyróżnia Tatry spośród wszystkich pasm karpackich. Można tu znaleźć prawdziwych endemitów - rośliny występujące jedynie w Tatrach: skalnicę tatrzańską, ostróżkę tatrzańską, a także relikty polodowcowe m.in.: dębik ośmiopłatkowy. Do najpopularniejszych roślin tatrzańskich, najbardziej zaciekawiających turystę należą: majestatyczna limba, niepozorna szarotka, goryczka, lilia złotogłów, dziewięćsił i krokus .

 

Wyjątkowość tatrzańskiego środowiska była bezpośrednim powodem ustanowienia wydzielonego obszaru podlegającego szczególnej ochronie. 1 stycznia 1955r. zostały określone stałe granice Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jego powierzchnia wynosi 21164 ha, z czego 11514 ha to teren objęty ścisłą ochroną. Tatrzański Park Narodowy położony jest na południowym krańcu Polski w Karpatach Zachodnich i obejmuje najwyższą część Tatr Polskich. (TPN graniczy z parkiem narodowym Słowacji (TANAP) i wspólnie stanowi Międzynarodowy Rezerwat Biosfery utworzony w 1992r. przez UNESCO).

Pierwszy znakowany szlak w Tatrach powstał w 1877 r. Wtedy to Walery Eliasz z własnej incjatywy oznaczył białą farbą ścieżkę z Jaszczurówki przez Polanę Waksmundzką do Doliny Roztoki. Obecnie na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego wytyczonych jest prawie 250 km szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności dostosowanym do posiadanych kwalifikacji i kondycji amatorów górskich wędrówek.

Planując wycieczkę , warto wcześniej sięgnąć po praktyczny przewodnik Pascala "Tatry Polskie", zapoznać się z charakterystyką i czasem przejścia wybranego szlaku tatrzańskiego.

    • Tacowski

      “Polecam”

      Naprawdę jestem pod wrażeniem tej willi. Ma swój góralski klimat. Stosunek jakości do ceny bardzo zadowalający. Nie drogo, a warunki przyzwoite. Pokoje może nie za duże, ale wyposażone w TV, czajnik, lodówkę. Pościel czysta i pachnąca. Śniadanie smaczne i bez ograniczeń. Możliwość zakupu konfitur i przetworów własnej produkcji.

    • Andrzej O.

      “Miły Pobyt”

      Bardzo dobry obiekt, czysty, miła obsługa. Pokoje dobrze wyposażone. Super śniadania. Obiekt położony blisko centrum. Dla dzieci przygotowany jest kącik zabaw bezpłatna wypożyczalnia sanek oraz biblioteka. Cena za nocleg do zaakceptowania.

    • Grażyna Morkowska

      Dobra lokalizacja, cicho i spokojnie, śniadania rewelacja! B. miła i pomocna obsługa. Polecam!!!

  • Co tam panocku?
Do góry